Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
832 posty 5387 komentarzy

Serendipity

Andy-aandy - Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... ———————————————— Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą każdego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos

Święto Niepodległości w Muzeum Narodowym

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Interaktywne oprowadzanie na spotkaniach dla rodzin z dziećmi, a także nauka śpiewania pieśni patriotycznych. Zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat. Specjalnie tego dnia będą wystawione monety i medale związane z tematyką niepodległości.

 

 

Program wydarzeń w Muzeum Narodowym podczas Święta Niepodległości 

Muzeum Narodowe w Warszawie

 

Program wydarzeń w Muzeum Narodowym podczas Narodowego Święta Niepodległości

 

Aleje Jerozolimskie 3, Warszawa

11 listopada 2013 r. spotkajmy się w Muzeum Narodowym w Warszawie!

Zapraszamy na interaktywne oprowadzanie, na spotkania dla rodzin z dziećmi, a także na naukę śpiewania pieśni patriotycznych z Filharmonią im. Romualda Traugutta. Zachęcamy do przyniesienia własnych instrumentów!

Z okazji święta Gabinet Monet i Medali MNW przygotował specjalny pokaz numizmatów Medal i złoty, czyli niepodległość na dłoni. W tym szczególnym dniu Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe jak co roku symbolicznie połączą swoje ekspozycje, otwierając wewnętrzne drzwi pomiędzy budynkami. Na wydarzenia w MNW związane ze Świętem Niepodległości wstęp wolny. Bilety wstępu obowiązują tylko na wystawę czasową Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich.

11 listopada 2013 roku, godz. 10.00–18.00

godz. 11.00, 12.00, 13.00

Nauka śpiewania pieśni patriotycznych (dla dużych i małych)

Zajęcia prowadzone przez Filharmonię im. Romualda Traugutta.

W programie: „Tam na błoniu”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Piechota” oraz „My, Pierwsza Brygada”. Zachęcamy do przyniesienia własnych instrumentów!

Filharmonia im. Romualda Traugutta powstała w czasie stanu wojennego z inicjatywy Tadeusza Kaczyńskiego jako grupa muzyków i aktorów stawiających sobie za cel przypominanie pieśni patriotycznych oraz związanych z nimi historycznie tekstów. Pierwszy koncert zespołu odbył się w 120 rocznicę powstania styczniowego. Następne programy wiązały się z rocznicami insurekcji kościuszkowskiej, Konstytucji 3 maja, odzyskania niepodległości w 1918 roku oraz powstania warszawskiego i powstania listopadowego. Filharmonia im. Romualda Traugutta jest organizatorem corocznych festiwali, m.in. Letniego Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich i Festiwalu Pieśni Europejskiej. W roku 2013 Filharmonia im. Romualda Traugutta obchodzi jubileusz 30-lecia działalności.

Hol Główny / wstęp wolny / ok. 30 minut

godz. 11.45, 12.45, 13.45

Królowie i niepodległość

Zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat.

Każdy władca ma swój „przepis” na państwo. Jeden król pragnie kraju wielkiego, inny skupia się na rozwoju kultury, jeszcze inny chce swoje państwo reformować. Jaka Polska marzyła się w dawnych czasach naszym władcom? Czy realizacja ich planów była zadaniem łatwym? Porozmawiamy o tym, przyglądając się portretom i wizerunkom królów Polski w Galerii Sztuki XIX wieku oraz w Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego.

zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 45 minut

godz. 14.30

Medal i złoty, czyli niepodległość na dłoni

Spotkanie dla młodzieży i dorosłych.

Andrzej Romanowski opowie o wybranych i specjalnie tego dnia wystawionych monetach i medalach związanych z tematyką niepodległości.

Odzyskanie niepodległości w 1918 roku Polacy rozpatrują w wielu aspektach. My chcemy Państwu pokazać drogę do wolności, przybliżając tematykę, która dotyczy nas prawie niepostrzeżenie na co dzień, ale często dostrzegamy ją tylko z perspektywy czasu. Zaprezentujemy więc opowieść o ludziach i czasach, pokazując drogę od pieniądza państw zaborczych do złotego, który stał się jednym z przejawów niezależnego bytu państwowego Polski. Naświetlimy niezmiernie ciekawe procesy ekonomiczne towarzyszące czasom wojny i kryzysu. Przybliżymy także postaci, które wniosły ogromny wkład w odzyskanie niepodległości, prezentując upamiętniające je medale. Spotkanie zilustruje niewielka ekspozycja, na której można będzie zobaczyć wspaniałe zabytki z epoki.

zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 30 minut

godz. 16.00

Niepodległość. Artystyczne interpretacje

Spotkanie w galeriach stałych dla młodzieży i dorosłych.

Powstańcy, wizjonerzy, marzyciele. Przez ponad sto lat zaborów wątek niepodległościowy był jednym z najważniejszych tematów polskiej sztuki. Podczas spotkania zobaczymy, jak zagadnienie to ujmowali w swych dziełach tacy artyści jak Piotr Michałowski, Jan Matejko, Aleksander Gierymski i Jacek Malczewski.

zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 60 minut

godz. 10.00–18.00

Medal i złoty, czyli niepodległość na dłoni

Pokaz specjalny numizmatów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.


Cytowane za: http://www.legitymizm.org/ogloszenie-muzeum-swieto-niepodleglosci

KOMENTARZE

 • @moher 05:52:54
  Tę informację opublikowałem dopiero godzinę temu.
  Zobaczymy wieczorem...

  Pozdrawiam serdecznie,
  :-)
 • Dziwne, gdzie tu jest haczyk .Kto im pozwolił.
  Jakie świństwo dla nas szykują ,nic nie ma za darmo.
 • @liberalkonserwatywny 08:47:05
  Będą śpiewy wolnościowe, a w muzeum zamknięte na klucz insygnia władzy ludu.
 • Nieprzypadkowa data.
  Komorowski składa Dzień Niepodległości Polski na ręce Szymona Peresa właśnie dzisiaj!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej