Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
832 posty 5387 komentarzy

Serendipity

Andy-aandy - Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... ———————————————— Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą każdego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos

Józef Piłsudski - dokumenty z Londynu i Nowego Jorku

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wspólna wystawa online archiwaliów dotyczących Marszałka Józefa Piłsudskiego. Archiwalia te zebrane zostały w siostrzanych Instytutach Piłsudskiego w Ameryce i w Londynie.

 

 

 

Józef Piłsudski - dokumenty z Londynu i Nowego Jorku

 

Archiwa polskie, które udało się uratować z kolejnych wojen, zostały rozproszone po świecie i ich fragmenty znajdują się teraz na wielu kontynentach. Powstanie Internetu i stopniowa elektronizacja mediów pozwala nam na podjęcie ambitnego zadania - wirtualnego połączenia rozproszonych kolekcji archiwalnych. Dziś przedstawiamy pierwszy owoc tego projektu - wspólną wystawę online archiwaliów dotyczących Marszałka Józefa Piłsudskiego, które zebrane zostały w siostrzanych Instytutach Piłsudskiego w Ameryce i w Londynie.

Projekt Elektronicznego Łączenia Kolekcji został zainicjowany kilka lat temu jako wspólne przedsięwzięcie Instytutu Piłsudskiego w Ameryce i Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Dr Barbara Berska z NDAP (obecnie dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie) była współinicjatorką tego projektu i w dużym stopniu przyczyniła się do jego realizacji. Częściowe finansowanie projektu zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pokryło koszty oprogramowania strony, podczas gdy system łączenia zasobów i procedury zbierania danych zostały opracowane przez zespół Instytutu Piłsudskiego w Ameryce pod kierownictwem dr Marka Zielińskiego. Strona www udostępniająca kolekcje została zbudowana przez firmę Justyny Dziumy 3W Systemy Informacyjne z Gliwic.

Uruchomienie wystawy nie byłoby możliwe bez ofiarnej i cierpliwej pracy wolontariuszy, stażystów i pracowników obu instytutów, którzy z zapałem skanowali, opisywali i sprawdzali kolejne dokumenty w kolekcjach archiwalnych. Dziękujemy im wszystkim bardzo serdecznie.

Wystawa "Józef Piłsudski - dokumenty z Londynu i Nowego Jorku" jest pierwszą wystawą zrealizowaną w tym projekcie. Będziemy ją uzupełniać w miarę digitalizowania dalszych zasobów archiwalnych. Zapraszamy też inne archiwa do współpracy w elektronicznym łączeniu kolekcji.

Wystawa online jest dostępna jednocześnie na stronach obu Instytutów Piłsudskiego - w Nowym Jorku i w Londynie. Zapraszamy!

 

Za: Biuletyn Instytutu Piłsudskiego by Jozef Pilsudski Institute of America is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unport

KOMENTARZE

 • Online!!
  Witam!

  Dziekuje br.za info!
  Pomysł na...czasie i możliwość robienia innych projektów ..online!!pozdr.

  Dlaczego tego nie robią ....muzea,kina,teatry,opery,warsztaty...itd!!
  Kradną ...i deprawują społeczne .....pieniądze !!
 • @strumyk 11:15:55
  Czemu się nie odzywasz, nie odpowiadasz na maile? Czyżbyś się pogniewał? Pzdr!
 • Wszyscy
  Wojsko Polskie na pogrzebie J. Piłsudskiego - My, Pierwsza Brygada - Wysoka jakość! http://www.savetubevideo.com/?v=gSL6Gfvfc0A
 • Wszyscy
  Tylko w czasach Marszałka Piłsudskiego zdrajcy narodu byli surowo karani dlatego Polska mogła się odradzać.. dzisiejszy rząd RP to niemiecko bolszewicko żydowskie pomioty którzy mają immunitety i śmieszne tytuły naukowe z radzieckich uczelni dlatego wszystkie duże przedsiębiorstwa które jeszcze funkcjonują w tym kraju nie są już Polskie, ogromna część naszych rodaków w naszym kraju pracuje na żydów, Niemców, Duńczyków itd. a oni się śmieją bo na taniej Polskiej ziemi mają tanią siłę roboczą..
 • @Kula Lis 62 18:36:50
  I rocznica odzyskania Niepodległości - Cytadela, Warszawa 1919 http://www.savetubevideo.com/?v=EvDuj_AkF8U

  Po 123 latach germanizacji i rusyfikacji obchody wyglądały donioślej niż dziś. Tak, obchody Święta Niepodległości kiedyś wyglądały inaczej niż dziś, ale trudno się dziwić. Dziś, ludzi takich jak Miłosz (dla których odzyskanie niepodległości było "przykrą niespodzianką" i dopiero "marksizm wyprowadził Polskę z zaścianka") powszechnie się celebruje i dopuszcza do ich pochówku na Skałce, a o prawdziwych bohaterach się milczy lub zapomina, nierzadko skazując ich na życie na skraju nędzy. Można tylko powtórzyć : "Quo Vadis Polonia"?
 • @Kula Lis 62 18:36:50
  "Tylko w czasach Marszałka Piłsudskiego zdrajcy narodu byli surowo karani dlatego Polska mogła się odradzać.."

  Czy masz na mysli Bereze Kartuska ?

  Kto zatem został wysłany do Berezy Kartuskiej? W nocy z 15 na 16 czerwca 1934 r. Sanacja aresztowała całe kierownictwo warszawskiego ONR. W Berezie znaleźli się m.in Bolesław Piasecki, Władysław Hackiewicz, Zygmunt Dziarmaga, Jan Jodzewicz, Edward Kemnitz, Henryk Rossman i Włodzimierz Sznarbachowski. Część z nich brała udział w tworzeniu polskiego podziemia podczas i po II wojnie światowej. Więźniowie wywodzący się ze środowisk ONR i SN stanowili pod względem liczebności trzecią grupę wśród więźniów politycznych osadzonych w Berezie, a w początkowej fazie działalności obozu – nawet drugą najliczniejszą, po komunistach. Równolegle do oenerowców, do Berezy zaczęto kierować działaczy Stronnictwa Narodowego, wśród nich Edwarda Piotrowskiego, Ludomira Eugeniusz Wajsa oraz Jana Woźniaka. Zgodnie z niepełnymi rejestrami, łącznie w Berezie znalazło się 22 z ONR, zaś z SN – 60.
  O tym jak silny wpływ na te organizację miała Bereza niech zaświadczy pieśń pt. Maszerują nasze oddziały:
  Przed nami długa może być droga
  Nie jeden na niej czeka trud
  Z wiarą w zwycięstwo, w imię Boga,
  Idziemy do Wielkiej Polski wrót!
  Kolczaste druty, kartuskie błota!
  Krew polską wsiąkała w wilgotny piach,
  Nową Syberię tworzy hołota,
  Ratując swój ginący świat.
  Z wzniesionym czołem, mieczem Chrobrego
  Za wielką sprawę przez trud i znój
  Niech nie żałuje nikt życia swego
  Za Wielką Polskę idąc w bój
  Zginie Biernacki kat i sadysta
  Gdy do Berezy przepuścimy szturm
  I z ckm kulek czterysta
  Wpuścimy w ten żydowski tłum
  Gdy zwyciężymy ONR-owy
  Krwawego sądu nadejdzie czas
  I dom sanacji ciemnych szubienic
  Wzniesiemy las.
  [fragment]
  Oto jak niemiecki agent Jozef Pilsudski dbal o polakow . Morderca Polskich Generalow .Pzdr.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej